Całe podium dla HONDY CIVIC

dodano: 04.11.2013

Trzy Hondy Civic wywalczyły trzy pierwsze miejsca na podium w drugim wyścigu FIA WTCC w Szanghaju. Startujący z pole position Tiago Monteiro wjechał w pierwszy zakręt na czele stawki i utrzymał prowadzenie do samego końca wyścigu, powiększając o 1,1 sekundy przewagę nad Gabriele Tarquinim, kolegą z zespołu Castrol Honda. Norbert Michelisz również zaciekle walczył przez wszystkie 10 okrążeń wyścigu, zajmując ostatecznie trzecie miejsce - to kolejny doskonały rezultat młodego Węgra i zespołu Zengo Motorsport.

 

Kierowcy Hondy już po raz drugi w tym sezonie zdobyli wszystkie trzy miejsca na podium. Pierwsza spektakularna wygrana miała miejsce podczas weekendu WTCC na Słowacji. Zwycięstwo w Chinach to już trzeci tak duży sukces zespołu Castrol Honda i czwarty tryumf Hondy Civic WTCC w pierwszym pełnym sezonie startów w WTCC. Co więcej, każdy z trzech kierowców Hondy przynajmniej raz stawał na najwyższym stopniu podium w tym sezonie.

 

Dla Monteiro była to pierwsza wygrana za kierownicą Hondy Civic WTCC. „To doskonały rezultat dla mnie, dla Hondy i dla moich kolegów z zespołu. W każdym wyścigu zwiększamy naszą wydajność, a to dla nas największa nagroda. Chciałbym podziękować wszystkim za pomoc; jestem dumny, iż mogę być częścią tego wspaniałego projektu realizowanego przez Hondę. Dedykuję to zwycięstwo mojej mamie, która dochodzi do siebie po problemach zdrowotnych", powiedział Tiago po wyjściu ze swojej Hondy Civic oznaczonej numerem 18.

Pierwsze dwa okrążenia wyścigu nr 1, z uwagi na mokry tor, kierowcy WTCC przejechali za samochodem bezpieczeństwa. Po rozpoczęciu właściwych zmagań, Tarquini walczył o pozycję z sześcioma innymi zawodnikami i dojechał do mety na siódmym miejscu. Michelisz zakończył rywalizację na dziesiątej, a Monteiro na jedenastej pozycji.

 

W drugim wyścigu warunki na torze poprawiły się na tyle, że można było zastosować opony typu slick, przy czym bardzo pochmurne niebo wymusiło jazdę z włączonymi światłami przez cały wyścig. Już od samego początku trzy Hondy Civic dyktowały tempo przejazdu kolejnych okrążeń. Tiago i Gabriele oddalili się od stawki, natomiast Norbert wykazał się duchem walki, odpierając ataki obecnego mistrza WTCC, Roba Huffa.

 

To był dla mnie wymarzony wyścig", powiedział Norbert. „Nie przypuszczałem, że osiągnę tak doskonały rezultat w Szanghaju. Wiedziałem, że muszę przeprowadzić manewr wyprzedzania tuż po starcie. Zaraz za mną rozgrywała się zacięta bitwa, więc cały czas musiałem się koncentrować. Obierałem różne linie przejazdu zakrętów, mocno wykorzystując hamulce i opony. Na ostatnich okrążeniach brakowało trochę przyczepności, ale dojechałem do mety na doskonałej pozycji".

 

Gabriele Tarquini również był bardzo zadowolony z wywalczonego miejsca: „Musiałem atakować od samego początku, jednak przyznaję, że Tiago pojechał dziś rewelacyjnie i miał nade mną przewagę. To był dla nas fantastyczny wyścig i cieszę się z osiągniętych rezultatów" .

Daisuke Horiuchi, lider projektu WTCC przy dziale badawczo-rozwojowym Hondy w Japonii, jest przekonany, że dzisiejsze wyniki odzwierciedlają postęp, jakiego dokonano podczas prac nad samochodami oraz prawdziwego ducha współpracy zespołowej. „Po raz kolejny pokazaliśmy, że nawet z maksymalnym balastem i na trudnym torze potrafimy osiągać znakomite rezultaty. Wyścig został rozegrany perfekcyjnie, silniki i podwozia naszych samochodów spisały się doskonale, a ja jestem najbardziej dumny ze strategii obranej przez zespół i ze współpracy kierowców. Wywalczone rezultaty to przykład pełnego profesjonalizmu naszego teamu".

 

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej po wyścigu, Tiago powiedział: „Przed weekendem przyznałem, że liczę na zwycięstwo jeszcze przed końcem tego sezonu, jednak nie do końca spodziewałem się, że wygram w Chinach. Wszystko poszło jednak po mojej myśli - widocznie ostatnio sprzyja mi los. Może się wydawać, że wyścig był dla mnie łatwy, ale w rzeczywistości było to dla mnie najtrudniejsze wyzwanie w sezonie. Z mojej perspektywy, od pierwszych metrów wyścig przypominał sesję kwalifikacyjną. Bardzo chciałem zwyciężyć".


Ostatni wyścig sezonu FIA WTCC 2013 odbędzie się za dwa tygodnie w Makau
(16-17 listopada).


Wyniki wyścigów WTCC w Szanghaju

 

Wyścig 1


1 Tom Chilton Chevrolet Cruze 1.6T
2 Yvan Muller Chevrolet Cruze 1.6T
3 James Nash Chevrolet Cruze 1.6T
4 Alex MacDowall Chevrolet Cruze 1.6T
5 Pepe Oriola Chevrolet Cruze 1.6T
7 Gabriele Tarquini Honda Civic WTCC
10 Norbert Michelisz Honda Civic WTCC
11 Tiago Monteiro Honda Civic WTCC

 

Wyścig 2


1 Tiago Monteiro Honda Civic WTCC
2 Gabriele Tarquini Honda Civic WTCC
3 Norbert Michelisz Honda Civic WTCC
4 Rob Huff SEAT Leon WTCC
5 Yvan Muller Chevrolet Cruze 1.6T